Zdjęcia obiektówZdjęcia obiektów w ruchu.

Zdjęcia obiektów w ruchu to bardzo ciekawe i efektowne zjawisko. Na czym ono polega? Czasami taki rodzaj zdjęć jest wymuszony charakterystyką fotografowanych scen. Takich jak np. wyścigi samochodowe czy kolarskie. Czasami jest to zamierzony efekt artystyczny powodujący rozmycie tła czy też nawet pierwszego planu.

Zdjęcia obiektów w ruchu wymagają wprawy i przygotowania fotografa.
W zależności stosowanych obiektywów możemy uzyskać różne zaskakujące wyniki.
Na zdjęciu w tym artykule widzicie człowieka na hulajnodze jadącego wzdłuż ulicy, którą przemieszczają się samochody. Mimo, że samochody przemieszczają się dość wolno efekt ich rozmycia został wzmocniony przez obiektyw podążający za celem. W tym przypadku użyłem dość dużej ogniskowej – około 300. Takie zdjęcie można wykonać z ręki lub ze statywu. Jeżeli jesteście w stanie płynnie podążać za obiektem i delikatnie wyzwolić migawkę to możecie pokusić się o dłuższy czas ekspozycji.

Wykonując podobne zdjęcie w słoneczny dzień warto użyć filtr szary, który wydłuży czas naświetlania.

Jak podążać za obiektem?

Musicie rozpocząć śledzenie obiektu poruszającego się ruchem jednostajnym sporo wcześniej przed miejscem wykonania zdjęci. Warto także wcześniej ustawić sobie ostrość w tymże punkcie. Wówczas będziecie mieli z głowy korygowanie jednego z parametrów. Tak samo należy ustawić czas naświetlania i przysłonę. Pozostaje Wam już tylko płynne śledzenie obiektu i równie płynne wyzwolenie migawki. Czasami warto zrobić to za pomocą wężyka.

Najlepszym miejscem do ćwiczenia są dość ruchliwe drogi lub ulice gdzie możecie praktycznie cały czas „namierzać” obiekty w ruchu, robić im zdjęcia i testować zmiany parametrów czasu i przysłony. I co najważniejsze uczyć się płynnie śledzić poruszające się obiekty.